اختلال جسمانی کردن ( Domatization disorder ) چیست؟

وجه مشخصه اختلال جسمانی کردن علایم جسمی متعددی است که با معاینات جسمانی و بررسی های آزمایشگاهی کافی قابل توجیه نیست.

در سیر این اختلال، بیمار باید حداقل از چهار نشانه دردناک (مانند درد شکم، سر، پشت، مفاصل، اندام های انتهایی، سینه، راست روده، در خلال قاعدگی، رابطه جنسی و یا ضمن ادرار کردن) دو نشانه گوارشی ( مانند تهوع، نفخ ) یک نشانه جنسی ( مانند بی میلی جنسی، اختلال در نعوظ، بی نظمی قاعدگی ) و یک نشانه عصبی ( فلج یا ضعف موضعی، توهمات، خفگی صدا ) شاکی باشد که البته هیچ یک از آن ها با معاینات جسمی و بررسی های آزمایشگاهی قابل توجیه نبوده باشند.

هم چنین قابل ذکر است که علائم به طور عمد ایجاد نشده و بیمار ادای علائم را در نمی آورد ( برخلاف تمارض).  مهم ترین اصل در درمان این بیماران، ارتباط درمانی مناسب بین بیمار و پزشک است. پزشک باید شکایات بیمار را به عنوان ابراز عواطفش نه به عنوان علائم جسمانی و مسیر کلام بیمار در نظر بگیرد. از علائم جسمانی به مشکلات شخصی و اجتماعی و روابط با دیگران هدایت شود.

در صورت همراه بودن بیماری های اضطراب و افسردگی، درمان مناسب ( دارو درمانی و روان درمانی ) استفاده می شود.

*Mahsa**Sarab* 
 
/ 1 نظر / 3 بازدید
aysan

^^^^^^#####################^^^^^^^^^^ ^^^^^^######^^^^^^^^^^^^^######^^^^^^^^ ^^^^^#####^^^^^^^^^^^^^^^^^######^^^^^^ ^^^^####^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^#####^^^^^ ^^^####^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^#####^^^^ ^^####^^^^^####^^^^^^^^^###^^^^^###^^^^ ^^###^^^^^######^^^^^^^###^^^^^^####^^^ ^####^^^^^######^^^^^^###^^^^^^^^###^^^ ^###^^^^^^^####^^^^^^###^^^^^^^^^####^^ ^###^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^###^^ ^###^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^###^^ ^###^^^^##^^^^^^^^^^^^^^^^^##^^^^^###^^ ^###^^^^###^^^^^^^^^^^^^^^^##^^^^####^^ ^####^^^^###^^^^^^^^^^^^^^###^^^^###^^^ ^^###^^^^####^^^^^^^^^^^####^^^^####^^^ ^^####^^^^#####^^^^^^^#####^^^^^###^^^^ ^^^####^^^^###############^^^^#####^^^^ ^^^^####^^^^^###########^^^^^#####^^^^^ ^^^^^#####^^^^^^^^^^^^^^^^^######^^^^^^ ^^^^^^#########################^^^^^^^^ ^^^^^^^^#####################^^^^^^^^^^