عوامل تشکیل دهنده ی موسیقی

 

آشنایی با نت ها ( قسمت اول )

 

الفبای موسیقی : موسیقی نیز مانند زبان نگارش احتیاج به علامت هایی دارد که به آن الفبای موسیقی یا نت می گویند .

نت های موسیقی هفت حرف هستند : دو ( C ) ، رD )  ) ، میE )  ) فا ( F ) ، سل ( G ) ،  لا ( A ) ، سی ( B ) .

 

پنج خط حامل : برای نوشتن نت های موسیقی از خطوطی موازی استفاده میشود که به آن ها خطوط حامل می گویند . تعداد خطوط حامل پنج خط است که چهار فضای خالی را در بین خود ایجاد می کند و از پایین به بالا خوانده می شوند  .

 

ارزش زمانی نت ها : نت ها از نظر ارزش زمانی به انواع مختلفی تقسیم می شوند . نت گرد ، نت سفید ، نت سیاه ، نت چنگ . ( بیشترین کاربرد را این چند نت دارند مخصوصا"   نت سیاه و چنگ . نت هایی به نام نت دولاچنگ و نت سه لاچنگ نیز وجود دارد ) .

 

نت گرد : این نت یک دایره ی تو خالی و بدون پایه است که ارزش زمانی آن چهار ضرب است .  

 

نت سفید : همان نت گرد است با یک پایه و به ارزش زمانی دو ضرب .

 

نت سیاه : یک دایره ی سیاه با یک دسته یا همان پایه و به ارزش زمانی یک ضرب .

 

نت چنگ : از نظر ظاهر مانند نت سیاه است البته با یک پرچم اضافه و ارزش زمانی نیم ضرب .

 

( منظور از ضرب ، میزان سکوتی است که در هنگام نواختن یک نت تا نت بعدی است . برای مثال : در یک قطعه بعد از نت گرد که چهار ضرب است نت سفید آمده ، در این جا بعد از نواختن نت گرد به اندازه ی چهار ضربه زدن با پا بر روی زمین تا نواختن نت بعدی صبر میکنیم . )

 

شکل نت های موسیقی و پنج خط حامل را در عکس زیر می توانید مشاهده کنید . توجه داشته باشید ، بنا به توضیحات داده شده نت ها از سمت چپ به راست در شکل نشان داده شده اند . نت اول که سبز رنگ است نت گرد و همین طور نت بنفش رنگ نت سفید ، نت سبز روشن نت سیاه، نت قرمز رنگ نت چنگ ، نت آبی تیره نت دولا چنگ .

( در نت نویسی نت های سیاه و چنگ و دولاچنگ با رنگ سیاه هستند . هیچ وقت نت ها رنگی ظاهر نمی شوند . )

 

من تا توانستم مطالب رو از زبان موسیقی به فارسی برگرداندم تا بهتر متوجه نوشته هام بشید ، اگر احساس کردید قسمتی برایتان گنگ است بپرسید ، من پاسخگوی سوالات شما خوبان هستم .

امیدوارم بتونم با این مطالبی که می نویسم شما را تا حد کافی با موسیقی آشنا کنم تا در صورت دیدن یک قطعه موسیقی با دانسته های خود از آن قطعه چیزی متوجه بشید .

به هر حال منتظر نظرات و سوالات قشنگتون هستم .

 

     

 

 

/ 42 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرویز

.....عرض ادب و احترام به شما دوست گرامی.... ............آرزوی بهترین ها رو برات دارم............ :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::[گل]:::::::::::::::::::[گل]:::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::[گل]:::::::::::::::::::[گل]:::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::[گل]:::::::::::::::::::[گل]::::::::::::::

عاشق پرواز

سلام شرمنده که تو این مدت نتونستم بهتون سر بزنم، امیدوارم به دل نگیرید و همیشه موفق و پیروز و شادکام باشید. التماس دعا

مروارید

سلام مهسا جان خوبی مهربون؟[قلب] ممنون تو این مدت بهم سر زدی[قلب] مطالبت عالی بود...به روزم و منتظرت ...موفق باشی عزیزم[گل][گل][گل][گل][گل][گل]

عسل

سلام مهسا جان [قلب] عوامل تشکیل دهنده ی موسیقی خوب بود [لبخند] . مي خواستم بپرسم موافقي " سراب " را لينک کنم در کندوي عسل؟ تو هم اگه دوست داشتي لينکم کن. [گل]

مروارید

ممنون عزیزم[لبخند] مرسی که در مورد شعرم نظر دادی[لبخند] دوست دارم[گل][گل][گل][خداحافظ]

روز سبز

سلام مهسا جان خوبی ؟! ببخشید عزیزم از اینکه دیر آمدم این روزها سرم خیلی شلوغ است. از مطلیب خوبت استفاده کردم. ممنون در ضمن خیلی خوشحال می شوم اگر بتوانم کمکی کنم...

رضا

با سلام و درود فراوان بر شما دوست عزیز و گرامی و قلم توانمدتان و آرزوی تندرستی و سعادتمندی شما در تمامی مراحل زندگانی ، باستحضار حضرت عالی میرساند کلبه درویشی حقیر با مطلبی آموزنده با عنوان. ..". زندگی این است ..تلاش ..امید ..عشق ....وصال و هجران."...بروز شده است ..خوشحال خواهم شد دیدن کنید و نظرات ارزشمند خود را مرقوم فرمائید ، مثل همیشه منتظر قدمهای سبز و حضور گرمتان هستم .... ........ ....... کاش می شد راه انسان بودن را به همه آموخت ....کاش می شد راه خوب بودن را به همه آموخت...کاش می شد کاشتن بذر محبت را به همه آموخت ...کاش می شد درو کردن گل عشق را به همه آموخت..............درپناه حق و خدا نگهدارتان [گل]