بیماری های روانی

علل بیماری های روانی کدامند؟

بیماری های روانی به دلایل مختلفی ایجاد می شوند که عبارتند از:

1 _ تغییرات مغزی: هر نوع تغییری که در ساختار یا کارکرد مغز ایجاد می شود  می تواند باعث بیماری شود. عفونت، ضربه، نرسیدن خون، تومور مغزی، مصرف حشیش و الکل، کمبود مواد غذایی، صرع درمان نشده و بیماری های پیشرونده مغزی در ضایعات ساختمانی مـغز نقش اساسی دارند.

2 _ عوامل ارثی: استعداد ابتلا به بیماری روانی از والدین به کودکان منتقل می شود، اما بروز و ظهور ابتلا و بیماری با عوامل زیادی ارتباط دارد که ممکن است فرد مستعد مبتلا به بیماری بشود یا نشود. به بیان دیگر استعداد زمینه ابتلا به بیماری منتقل می شود نه بیماری.

3 _ تجارب دوران کودکی: برای رشد سالم یک فرد، محبت و عشق متعادل، اهنمایی مناسب، تشویق و نظم و انضباط از ضروریات دوران کودکی است. اگر کودک در برابر تجارب ناخوشایند بسیار قرار گیرد، امکان ابتلا به بیماری روانی در آینده اش زیاد است.

4 _ فضای خانوادگی: نزاع خانوادگی، سوء تفاهم مستمر بین اعضای خانواده، عدم وجود صمیمیت و صداقت، باعث ایجاد اثرات نامساعد بر افراد و به خصوص کودک می شود.

5 _ عوامل اجتماعی: فقر، بیکاری، بی عدالتی، ناامنی، نبود ارزش های انسانی، اعتقادی مذهبی.

6 _ عوامل شناختی: امروزه روان شناسان نقش عمده ای را برای ایـن عوامل در ایجاد بیماری های روانی قائل هستند. آنان معتقدند، وقتی در فکر، باور و شناخت های افـراد، انحراف و خطای پایدار و مداومی ایجاد شود، او به تدریج دچار بیماری روانی می شود.

 

علل تأخیر مراجعه جهت درمان بیماری های اعصاب و روان کدامند؟

مبتلایان به بیماری های عصبی (روانی)، عمدتاً به دلایل زیر دیرتر از معمول جهت درمان خود اقدام می نمایند:

1 _ در بسیاری از بیماری های روانی، افراد نسبت به بیماری های خود آگاهی چندانی ندارند.

2 _ عواقب عدم درمان بیماری های روانی، برای بسیاری از مردم نامشخص است. بیش تر اختلافات خانوادگی، ازدواج های ناموفق، طلاق و مشکلات شغلی می توانند، به دلیل ابتلا به بیماری روانی باشند.

3 _ شناخت و باورهای اجتماعی هنوز در مورد بیماری های روانی اندک است و مردم نیاز به آگاهی بیش تری در این مورد دارند.

4 _ از قدیم برچسب نامناسبی برای مبتلایان به بیماری های روانی ( به عنوان مجنون یا دیوانه ) به کار می رفت. متأسفانه هنوز این واژه ها از ازهان خیلی از افراد خارج نشده است .

5 _ بعضی از مردم تصور می کنند که اگر کسی جهت درمان روانی مراجعه کند، حتماً بـه وی دارو داده می شود و در صورت مصرف دارو برای همیشه به آن عادت می کند.

 

نشانه های بیماری های روانی کدامند؟

1 _ اختلال در کارکردهای بدنی:

الف ) اختلال در خواب: دیر به خواب رفتن، بی خوابی، کابوس های شبانه، حرف زدن و یا راه رفتن در خواب.

ب ) اشتها و مصرف غذا: کم اشتهایی، بی اشتهایی، کاهش وزن، پرخوری بیمار گونه.

ج ) میل فعالیت جنسی: کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، انزال زودرس، افزایش میل جنسی، خود ارضایی و انحرافات جنسی.

2 _ اختلال در کارکردهای روانی:

الف) رفتار: رفتارهای فرد باعث ناراحتی افراد خانواده و دیگران شده و یا آن ها را در شرایط سختی قرار می دهد.

ب ) تکلم و تفکر: پرحرفی، کم حرفی، بی ربطی کلام و طرح صحبت های و اعتقادات نادرستی که مورد تأیید دیگران نیست.

ج ) هیجانات (عواطف): بیمار ممکن است در رابطه با شرایط خاص بـه شکل غیر طبیعی یا افراطی هیجانی شود، بی موردی یا افراطی بخندد، گریه کند یا عصبانی شود. غمگینی، افسردگی، سرخوشی، ترس و اضطراب بدون دلیل و طولانی نیز دیده می شود.

د ) ادراک: بیمار ممکن است در فهم تحریکاتی که از حواس پنجگانه اش دریافت می شود، دچار اختلال می شود و آن ها را نادرست یا با سوء تعبیر دریافت کند. او می تواند چیزهایی را ببیند که وجود ندارد و یا صداهایی را بشنود که از جایی نمی آیند (توهم).

ه ) حافظه: بیمار ممکن است، حافظه اش را از دست داده و وقایع مهم را فراموش کند. لازم به یادآوری است که شکایتی که مردم عادی و دانش آموزان به طور مکرر از فراموشی دارند، معمولاً اختلال حافظه نیست، بلکه اشکال در تمرکز است که ناشی از فشارها و نگرنی های روزمره یا اضطراب و افسردگی است.

و ) هوش و قضاوت: در بعضی از بیماری های روانی، هوش و توان تصمیم گیری دچار اختلال می شود و مهارت های استدلالی فرد کاهش می یابد و در کارهای روزمره دچار اشتباهات زیاد می شود.

 ز ) سطح هوشیاری: در بعضی از اختلالات روانی که بیش تر ناشی از ضایعات عضوی مغز است، سطح هوشیاری بیمار کاهش می یابد. فرد در شناخت اطرافیان دچار اشکال شده و از نظـر تشخیص افراد، زمان و مکان اختلال پیدا می کند.

3 - اختلال در فعالیت و سایر کارکردها:

الف ) فعالیت های فردی : بیمار به نیازهای بدنی و بهداشت فردی خود توجهی نمی کند. گاهی دیده می شود که در حالت شدید بیمار پابرهـنه راه می رود و یا بی جا لخت می شود.

ب ) فعالیت های اجتماعی: بیمار با خانواده، دوستان، هم کلاسی های و سایر اطرافیان رفتاری نادرست یا غریب پیدا می کند، به دیگران توهین، فحاشی، اذیت و آزار و حمله می کند.

ج ) فعالیت های تحصیلی: اشکال در مطالعه، مشکل توجه و تمرکز، اشکال در یادگیری و یادآوری و امتحان، افت تحصیلی، ناتوانی در فعالیت های گروهی کلامی و ناسازگاری بـا همسالان و مربیان.

Mahsa ( Sarab ) 

/ 5 نظر / 3 بازدید

سلام بسيار خوب، كاربردي و علمي است. دست مريزاد. [خداحافظ] [گل][گل][گل]

رهرو

اسمم رو فراموش كردم. شرمنده [خداحافظ] [گل][گل][گل]

مینو

ba in harfa fek konam manam ye khorde ravaniammm!!!!! saba man up am!!!!!!!! bade gharni......