کسایی پرچمدار ادبیات شیعه

دوازده سال از مرگ رودکی ، شاعر پر آوازه ی قرن چهارم هجری می گذشت که ابوالحسن کسایی ( به سال 341 ه . ق . ) در مرو دیده به جهان گشود.

دوران شاعری کسایی با اواخر عهد سامانی و اوایل کار غزنویان هم زمان بوده است.

وی در آغاز کار، برخی از شاهان را ستایش گفته اما در میانه ی عمر از این کار پشیمان شده و یکسره راه پارسایی و اندرز گویی را در پیش گرفته است. مذهب او شیعه ی دوازده امامی بوده بنابراین ، او هم زمان با فردوسی به عنوان نخستین شاعر دل بسته ی اهل بیت، درفش جانبداری و ستایش خاندان پیامبر را بر دوش کشیده است.

کسایی را باید پیرو رودکی و پیشرو ناصر خسرو، شاعر آزاده ی قرن پنجم هجری، دانست. در روزگار وی، شعر رودکی بسیار بلند آوازه بوده و از همین رو کسایی از وی با نام «استاد شاعران جهان » یاد کرده و خود را کم از صد یک او دانسته است.

دیوان کسایی ظاهراً تا قرن ششم هجری موجود بوده و بعد ها از میان رفته است. کسانی که دیوان او را دیده بودند، آن را کتابی مشحون به مدایح و مناقب پیامبر و آل و سرشار از زهد و پند و موعظه توصیف کرده اند.

کسایی را «نقاش چیره دست طبیعت » هم گفته اند؛ زیرا وصف های جاندار و روشن او از طبیعت و زیبایی های آن، در زمره ی بهترین شعر هایی است که از گویندگان قرن چهارم هجری در دست داریم.

منبع:

کتاب تاریخ ادبیات دوران دبیرستان

*Mahsa**Sarab*

 

 

/ 4 نظر / 34 بازدید
سمیرا

مهسایی عزیزدلم خوبی؟ کجاییی دوستم؟

علی

دوباره سلام...خوبی شما؟؟ حالا درسته مطلب نمیذارم ولی انتظار دارم دوستامو ببینم چندروزی یه بار....خبر بگیر ازمنم

سارا

سلام خوبی؟ مهسا ی اس بده بهم اسمتم بنویس توش گوشیم گم شده شمارت هم همراهش[نیشخند]

سارا

سلام سلام چطوری؟ منم دلم واست تنگیده[نیشخند] نه بابا وب ما گروهیه گفتم شاید بچه ها دوس نداشته باشن[نیشخند] تو چرا اینقد از دانشگاه مینالی؟ یکم سعی کن حالشو ببری[نیشخند]