سراب

هر صدایی که در طبیعت ایجاد می شود نوعی موسیقی است که هر کسی قادر به درک آن نیست.

خیلی ها می گویند که زبان فرانسوی زبان قشنگی است. اگر به حرف زدن یا آواز خواندن یک فرانسوی گوش کنید از سیلان شاعرانه ی اصوات، تغییرات ملایم لحن و قدرت بیان صوت شگفت زده می شوید. اما دریافت شما از زبان فرانسوی به همین اصوات منحصر می ماند. اگر زبان فرانسوی بلد نباشید نمی فهمید که چه چیزی گفته یا خوانده شده است و درک و دریافت شما جداً محدود می ماند. 

در موسیقی نیز این طور است. حتی اگر اسم بتهوون را نشنیده باشید، از اصوات شگفت انگیز سنفونی ششم او _ «پاستورال» _ از خود بی خود می شوید. اما اگر بدانید که این موسیقی دارد یک روز را در روستا یا آواز پرندگان و رعد و برق تابستانی توصیف می کند، آن وقت همین موسیقی ابعاد کاملاً تازه ای برای شما پیدا می کند. مدت ها پیش از مرد لامانچا، ریشارد اشتراوس ماجراهای دون کیشون را به صورت ارکستری توصیف کرد، اما اگر ندانید که ویولا نماینده ی سانچو پانساست، یا نبرد شوالیه با آسیای بادی یا یولنسل و ماشین باد ( دستگاهی که صدای باد را ایجاد می کند)

توصیف می شود، در این صورت نصف لذت این موسیقی را از دست خواهید داد. خلاصه این که اگر به عناصر موسیقی کلاسیک با دقت بیش تری نگاه کنید شریک شدن در رویدادها و احساس های مورد نظر آهنگ ساز آسان تر خواهد بود.

منبع:

کتاب: در قلمرو موسیقی

 

آشنایی با موسیقی کلاسیک

 

رابرت شرمن و فیلیپ سلندن

 

ترجمه ی رضا رضایی، 1335

 

انشارات نشر افکار، تهران، 1383، 328 صفحه.

 

قیمت: 5500 تومان، 8000 تومان با DVD

 

*Mahsa**Sarab*

 

نوشته شده در سه‌شنبه ۱۳٩۱/۳/۳٠ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ توسط مهسا نظرات ()


Design By : Pichak