سراب

هر صدایی که در طبیعت ایجاد می شود نوعی موسیقی است که هر کسی قادر به درک آن نیست.

علل بیماری های روانی کدامند؟

بیماری های روانی به دلایل مختلفی ایجاد می شوند که عبارتند از:

1 _ تغییرات مغزی: هر نوع تغییری که در ساختار یا کارکرد مغز ایجاد می شود  می تواند باعث بیماری شود. عفونت، ضربه، نرسیدن خون، تومور مغزی، مصرف حشیش و الکل، کمبود مواد غذایی، صرع درمان نشده و بیماری های پیشرونده مغزی در ضایعات ساختمانی مـغز نقش اساسی دارند.

2 _ عوامل ارثی: استعداد ابتلا به بیماری روانی از والدین به کودکان منتقل می شود، اما بروز و ظهور ابتلا و بیماری با عوامل زیادی ارتباط دارد که ممکن است فرد مستعد مبتلا به بیماری بشود یا نشود. به بیان دیگر استعداد زمینه ابتلا به بیماری منتقل می شود نه بیماری.

3 _ تجارب دوران کودکی: برای رشد سالم یک فرد، محبت و عشق متعادل، اهنمایی مناسب، تشویق و نظم و انضباط از ضروریات دوران کودکی است. اگر کودک در برابر تجارب ناخوشایند بسیار قرار گیرد، امکان ابتلا به بیماری روانی در آینده اش زیاد است.

4 _ فضای خانوادگی: نزاع خانوادگی، سوء تفاهم مستمر بین اعضای خانواده، عدم وجود صمیمیت و صداقت، باعث ایجاد اثرات نامساعد بر افراد و به خصوص کودک می شود.

5 _ عوامل اجتماعی: فقر، بیکاری، بی عدالتی، ناامنی، نبود ارزش های انسانی، اعتقادی مذهبی.

6 _ عوامل شناختی: امروزه روان شناسان نقش عمده ای را برای ایـن عوامل در ایجاد بیماری های روانی قائل هستند. آنان معتقدند، وقتی در فکر، باور و شناخت های افـراد، انحراف و خطای پایدار و مداومی ایجاد شود، او به تدریج دچار بیماری روانی می شود.

 

علل تأخیر مراجعه جهت درمان بیماری های اعصاب و روان کدامند؟

مبتلایان به بیماری های عصبی (روانی)، عمدتاً به دلایل زیر دیرتر از معمول جهت درمان خود اقدام می نمایند:

1 _ در بسیاری از بیماری های روانی، افراد نسبت به بیماری های خود آگاهی چندانی ندارند.

2 _ عواقب عدم درمان بیماری های روانی، برای بسیاری از مردم نامشخص است. بیش تر اختلافات خانوادگی، ازدواج های ناموفق، طلاق و مشکلات شغلی می توانند، به دلیل ابتلا به بیماری روانی باشند.

3 _ شناخت و باورهای اجتماعی هنوز در مورد بیماری های روانی اندک است و مردم نیاز به آگاهی بیش تری در این مورد دارند.

4 _ از قدیم برچسب نامناسبی برای مبتلایان به بیماری های روانی ( به عنوان مجنون یا دیوانه ) به کار می رفت. متأسفانه هنوز این واژه ها از ازهان خیلی از افراد خارج نشده است .

5 _ بعضی از مردم تصور می کنند که اگر کسی جهت درمان روانی مراجعه کند، حتماً بـه وی دارو داده می شود و در صورت مصرف دارو برای همیشه به آن عادت می کند.

 

نشانه های بیماری های روانی کدامند؟

1 _ اختلال در کارکردهای بدنی:

الف ) اختلال در خواب: دیر به خواب رفتن، بی خوابی، کابوس های شبانه، حرف زدن و یا راه رفتن در خواب.

ب ) اشتها و مصرف غذا: کم اشتهایی، بی اشتهایی، کاهش وزن، پرخوری بیمار گونه.

ج ) میل فعالیت جنسی: کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، انزال زودرس، افزایش میل جنسی، خود ارضایی و انحرافات جنسی.

2 _ اختلال در کارکردهای روانی:

الف) رفتار: رفتارهای فرد باعث ناراحتی افراد خانواده و دیگران شده و یا آن ها را در شرایط سختی قرار می دهد.

ب ) تکلم و تفکر: پرحرفی، کم حرفی، بی ربطی کلام و طرح صحبت های و اعتقادات نادرستی که مورد تأیید دیگران نیست.

ج ) هیجانات (عواطف): بیمار ممکن است در رابطه با شرایط خاص بـه شکل غیر طبیعی یا افراطی هیجانی شود، بی موردی یا افراطی بخندد، گریه کند یا عصبانی شود. غمگینی، افسردگی، سرخوشی، ترس و اضطراب بدون دلیل و طولانی نیز دیده می شود.

د ) ادراک: بیمار ممکن است در فهم تحریکاتی که از حواس پنجگانه اش دریافت می شود، دچار اختلال می شود و آن ها را نادرست یا با سوء تعبیر دریافت کند. او می تواند چیزهایی را ببیند که وجود ندارد و یا صداهایی را بشنود که از جایی نمی آیند (توهم).

ه ) حافظه: بیمار ممکن است، حافظه اش را از دست داده و وقایع مهم را فراموش کند. لازم به یادآوری است که شکایتی که مردم عادی و دانش آموزان به طور مکرر از فراموشی دارند، معمولاً اختلال حافظه نیست، بلکه اشکال در تمرکز است که ناشی از فشارها و نگرنی های روزمره یا اضطراب و افسردگی است.

و ) هوش و قضاوت: در بعضی از بیماری های روانی، هوش و توان تصمیم گیری دچار اختلال می شود و مهارت های استدلالی فرد کاهش می یابد و در کارهای روزمره دچار اشتباهات زیاد می شود.

 ز ) سطح هوشیاری: در بعضی از اختلالات روانی که بیش تر ناشی از ضایعات عضوی مغز است، سطح هوشیاری بیمار کاهش می یابد. فرد در شناخت اطرافیان دچار اشکال شده و از نظـر تشخیص افراد، زمان و مکان اختلال پیدا می کند.

3 - اختلال در فعالیت و سایر کارکردها:

الف ) فعالیت های فردی : بیمار به نیازهای بدنی و بهداشت فردی خود توجهی نمی کند. گاهی دیده می شود که در حالت شدید بیمار پابرهـنه راه می رود و یا بی جا لخت می شود.

ب ) فعالیت های اجتماعی: بیمار با خانواده، دوستان، هم کلاسی های و سایر اطرافیان رفتاری نادرست یا غریب پیدا می کند، به دیگران توهین، فحاشی، اذیت و آزار و حمله می کند.

ج ) فعالیت های تحصیلی: اشکال در مطالعه، مشکل توجه و تمرکز، اشکال در یادگیری و یادآوری و امتحان، افت تحصیلی، ناتوانی در فعالیت های گروهی کلامی و ناسازگاری بـا همسالان و مربیان.

Mahsa ( Sarab ) 

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳٩٠/۱/۱۸ساعت ۳:٤۳ ‎ب.ظ توسط مهسا نظرات ()


Design By : Pichak